Měnič napětí a baterie v obytném voze: Jak vše správně vybrat a používat
- Jiri Havlicek
- 9. 5.
- Minut čtení: 2

Cestování obytným vozem je o svobodě, ale i o energii – doslova. Chceš-li si užívat komfort jako doma, budeš potřebovat měnič napětí a správnou baterii. V tomto článku se dozvíš vše, co potřebuješ: jak funguje měnič, jaké baterie jsou vhodné, co znamenají hodnoty jako "100Ah" nebo "1C" a jak vše sladit.
Co je měnič napětí?
Měnič (neboli invertor) převádí 12V stejnosměrné napětí (DC) z baterie na 230V střídavé napětí (AC) – tedy to, co používáš doma. Umožní ti napájet notebook, kávovar, mikrovlnku i další spotřebiče.
Typy měničů napětí
Existují dva základní typy:
Měnič s modifikovanou sinusovkou – je levnější a vhodný pro jednoduché spotřebiče, jako jsou nabíječky nebo osvětlení. Nehodí se ale pro citlivou elektroniku nebo spotřebiče s motorem.
Měnič s čistou sinusovkou – poskytuje stejné napětí jako domácí zásuvka a je bezpečný pro všechny spotřebiče včetně ledničky, mixéru nebo kávovaru. Je dražší, ale univerzální a spolehlivý.
Jaký výkon měniče potřebuji?
Pro běžné použití stačí měnič s výkonem 300 až 500 wattů, například na notebooky nebo nabíječky. Pokud chceš napájet mixér, rychlovarnou konvici nebo kávovar, potřebuješ měnič kolem 1000 až 1500 wattů. Mikrovlnka nebo klimatizace vyžadují výkon přes 2000 wattů.

Vždy doporučujeme mít rezervu alespoň 20 %, protože některé spotřebiče mají vysoký náběhový proud.
Jaký měnič pro 100Ah baterii?
Pokud máš 100Ah baterii (12V) a použiješ měnič s výkonem 1200 W, měnič bude odebírat přibližně 100 ampér. Taková baterie vydrží maximálně 1 hodinu provozu při plné zátěži. Reálně ale kvůli ztrátám a ochraně baterie počítej spíš s 20–30 minutami.
Jakou baterii vybrat?

Nejlepší volbou pro obytný vůz je lithiová baterie typu LiFePO₄. Můžeš ji vybíjet téměř celou, má dlouhou životnost (až 3000 cyklů), je lehká a umožňuje vysoké vybíjecí i nabíjecí proudy. Ideální pro použití s měniči 1000 W a více.
AGM baterie je levnější, ale těžší a využiješ z ní jen polovinu kapacity. Také se pomaleji nabíjí a nevydrží tolik cyklů.
Gelová baterie je podobná AGM, ale méně vhodná pro vysokou zátěž a rychlé vybíjení.
Nabíjecí a vybíjecí proud
Lithiová baterie (LiFePO₄) zvládá vybíjecí proudy 100 až 200 A a nabíjecí proudy 50 až 100 A, což znamená, že je vhodná i pro náročné spotřebiče a rychlé nabíjení ze soláru nebo alternátoru.
AGM baterie by se měla nabíjet spíš do 20 A a vybíjet do 100 A, ale časté vysoké odběry ji ničí. Gelové baterie ještě hůř snášejí vysoký odběr.
Na co si dát pozor?
baterie, měnič i nabíječka – by měly být vzájemně sladěné.
Měnič potřebuje kvalitní kabeláž a pojistky.
Ventilace je důležitá, protože se měnič při vyšším výkonu zahřívá.
Měj také na paměti, že i vypnutý měnič má určitou vlastní spotřebu.
A konečně – nevybíjej baterii úplně, u olověných baterií riskuješ zničení, u lithiových se o to postará BMS, pokud je správně nastavená.
Pokud chceš v dodávce žít pohodlně a naplno, vyplatí se investovat do kvalitní výbavy.
Doporučujeme:
lithiovou baterii (LiFePO₄) o kapacitě 100Ah nebo víc,
měnič s čistou sinusovkou alespoň 1200 W a dobré nabíjení – ideálně ze solárních panelů nebo přes DC/DC měnič z alternátoru.
Správná sestava ti zajistí nezávislost a komfort kdekoli na cestách.
Comments